Якщо сторонній предмет у гортані чи трахеї
На відміну від дорослих у дітей дихальні шляхи вужчі, тканини пухкі, з інтенсивним кровотоком. Саме ці особливості великою мірою сприяють набряку, закупорці та швидкому настанню задухи при потраплянні стороннього предмета в гортань і трахею.
Ознаки потрапляння стороннього предмета в гортань чи трахею:
раптове погіршення самопочуття; болісний кашель з блювотними позивами; свистяче дихання; зміна голосу; синюшність шкіри та слизових оболонок; ускладнення дихання ; слизотеча.
Предмети, що перебувають у роті, при глибокому вдиху разом із повітрям можуть потрапити у гортань і трахею, що викликає напад різкого кашлю. Часто в момент кашлю сторонній предмет може випасти.
Якщо різке і сильне відкашлювання не призводить до видалення стороннього предмета, то дитину слід покласти на спину, відхилити її голову назад і через відкритий рот оглянути область гортані.
Якщо сторонній предмет великого розміру, може виникнути спазм голосових складок. Таким чином цей предмет міцно фіксується, а просвіт голосової щілини стає повністю закритим, що викликає задуху.
Дитину укладають животом на зігнуте коліно, голову нахиляють долілиць якнайнижче й ударами рукою по спині стрясають грудну клітку, надавлюючи при цьому в області шлунка.
Не можна бити між лопаток кулаком або ребром долоні! Так можна пошкодити хребет.
Якщо сторонній предмет потрапив досить глибоко, то з кожним вдихом він може йти глибше, подразнюючи слизову оболонку гортані або трахеї. Подразнення може спричинити набряк голосових складок, спазм голосової щілини і задуху.
Перебування сторонніх предметів у гортані чи трахеї може не мати клінічних проявів протягом тривалого періоду. Утім через деякий час у місці розміщення предмета розвивається гнійне запалення, що призводить до тяжких ускладнень.