"Нетрадиційні техніки зображувальної діяльності"

Розвиток творчої активності особистості є одним із найбільш актуальних завдань суспільства. Сучасній людині насамперед потрібно оволодівати інструментарієм професійної діяльності. Це може бути творчі вміння, стратегії й тактики. Тому розвиток творчих здібностей є ключовим завданням освіти дітей дошкільного віку.

Процес навчання має давати можливість для пошуків і відкриттів. Тому ДНЗ має створити належні умови для повноцінного й своєчасного розвитку ініціативної творчої особистості. Це вимагає від педагогів нових підходів щодо організації освітнього процесу.

Вихователь, котрий прагне працювати «по – новому», має осмислити, що перш за все, треба змінити своє ставлення до вихованців. Слід навчитися сприймати кожну дитину як рівноправного партнера, як особистість, а отже, рахуватись з її бажаннями. Вихователь має визнати за нею право спілкуватись на рівних, право висловлювати та відстоювати свою думку. Вкрай важливо повірити в можливості дитини та з повагою ставитися до неї.

Творчість дошкільника нерозривно пов’язана з розвитком уяви, а також пізнавальною й практичною діяльністю. Його творче вираження в малюнку визначається тим, наскільки добре він володіє засобами зображення. Засвоєння дітьми різних варіантів відтворення, технічних прийомів сприяє їхньому творчому розвитку.

Поняття техніки включає в себе розвиток і узгодження діяльність очей і рук. Особливе значення має правильне зображення контуру, форми, кольору предметів тощо.

Традиційними техніками вважаються ті, які вже виправдали себе в процесі навчання і введені до сучасних програм. Нетрадиційні – це нові, але досить відомі техніки. Вони ще не знайшли широкого застосування, проте можуть бути досить ефективними для розвитку дитячої творчості.

Нетрадиційні техніки дають можливість відійти від стереотипів, надати дитині максимальну свободу в її образотворенні. Вони досить прості в технічному плані, тому діти легко їх засвоюють і отримують задоволення від результатів. Також такі техніки дають дітям унікальні можливості для експериментування, пошуків образів, сміливих втілень на папері незвичайних фантазій, вражень, думок.

Нетрадиційні техніки малювання відкривають широкі можливості для розвитку уяви і творчих здібностей дітей.

Нетрадиційні техніки малювання

ОПИСАННЯ ТЕХНІК

Ø ПАЛЬЧИКИ – ПЕНЗЛІ

Під рукою немає пензля? Байдуже. Один палець вмочи в червону фарбу, другий – у синю, третій – у жовту. Чим це не пензлі?

Ø ДРУК ВІД РУКИ

Вмочимо усю долоню (або її частину) у фарбу і залишимо на папері відбиток. А можна «розфарбувати» долоню в різні кольори. Фарби не лише бачимо, а й відчуваємо!До відбитку долоні можна додати відбиток одного чи двох пальців у різних комбінаціях. А відбиток від однієї долоні (без пальців) схожий на чиєсь обличчя. Хто це? Візьмемо пензлик або фломастери і домалюємо потрібні деталі.

Ø ШТАМП, ШТЕМПЕЛЬ

Ця техніка дає змогу зображувати один і той самий предмет багато разів, складаючи з його відбитків композиції, прикрашаючи ними запрошення, листівки, серветки, сукні тощо.

Штампи, штемпелі виготовити нескладно. Потрібно взяти гумку, намалювати на торці задуманий малюнок і зрізати все зайве. Замість гумки можна використати цупкий поролон, картон, або звичайну картоплю.

У середніх групах можна використовувати штампи з геометричними формами.

Старші дошкільники здатні складати більш складні композиції, домальовуючи до відбитків потрібні деталі.

Ø ПЛЯМОГРАФІЯ

Ігри з плямами допомагають розвивати окомір, координацію і силу руху, фантазію і уяву. Візьмемо трубочку для коктейлю і обережно подмухаємо на краплину… Побігла вона вгору, залишаючи за собою ще одну пляму іншого кольору. Нехай зіллються. На що схожі сліди від них?

Ø КОЛЬОРОВІ НИТОЧКИ

Візьміть нитки завдовжки 25 – 30 см, розфарбуйте їх різними кольорами. Викладіть – за бажанням – на одній зі сторін складеного навпіл аркуша. Кінці ниток виведіть назовні. Складіть половинки аркуша, притисніть їх один до одного, розгладьте. Потім, не прибираючи долоні з аркуша, обережно витягуйте нитку за іншою. Розгорніть аркуш. Що бачите?

Ø ТАМПОНУВАННЯ

Зробити тампон із марлі(його можна замінити шматочком поролону). Штемпельна подушка буде за палітру. Набрати фарби і легким дотиком до паперу намалювати щось пухнасте, легке, прозоре.

Ø НАБРИЗК

Суть техніки – у розбризкуванні краплини за допомогою спеціального пристосування. Можна використати зубну щітку та стеку. Зубною щіткою у лівй рці наберемо трохи фарби, а стекою будемо проводити по щетинках швидкими рухами до себе. Бризки полетять тільки на папір. Тому краще починати засвоювати цю техніку влітку на прогулянці.

Ø МАЛЮВАННЯ НА ЗІМ’ЯТОМУ ПАПЕРУ

Особливість цієї техніки полягає в тому, що в місцях згинів паперу (там, де порушується його структура) фарба під час зафарбовування є інтенсивнішою, темнішою – це називається ефектом мозаїки. Малювання на зім’ятому паперу дуже просто. У старших групах діти можуть підготувати полотно самостійно.

Ø МОНОТОПІЯ

Потрібна гуаш різних кольорів і зігнутий навпіл аркуш паперу. Намалюємо половину круга на праві від згину стороні аркуша. А ліву сторону притиснемо (до правої) і розгладимо. Відкриємо аркуш.. Що бачимо? М’яч? А може сонце? Тоді домалюємо промені. Спочатку цю техніку можна використовувати як вправу для розвитку фантазії, уяви, почуття кольору і форми. Нанесемо яскраві плями на одну половину аркуша, притиснемо до неї другу, ретельно розгладимо і розгорнемо. Що вийшло?

Ø МАЛЮВАННЯ НА ВОЛОГОМУ ПАПЕРУ

Для малювання знадобляться волога серветка та склянка з водою. Умочимо папір у воду та покладемо на вологу серветку (щоб папір не висихав). Візьмемо акварельну крейду і намалюємо все, що забажаємо. Опанувати цю техніку можна вже в молодшій групі.

Ø ГРАТТАЖ

Сутність цієї техніки – у видряпуванні. Нанесемо кольорове тло аквареллю і підсушимо папір. Потім затремо його воском, парафіном або звичайною свічкою. Візьмемо пензлик, вмочимо його в туш і поводимо ним по шматочку мила. Цією сумішшю покриваємо парафіновий аркуш. А тепер візьмемо загострену паличку і почнемо видряпувати малюнок.

Ø МАЛЮВАННЯ ВОСКОВИМИ КРЕЙДОЧКАМА АБО СВІЧКОЮ

Такий спосіб здавна використовували народні майстри для розпису яєць. Суть його в тому, що фарба скочується з поверхні, по якій провели восковою крейдою чи свічкою. Беремо пензлик або великий тампон із фарбою, проводимо по паперу – на кольоровому тлі з’являється малюнок. Знадобляться фарба, пензлики чи тампони, воскова крейда чи тоненькі свічки. Така техніка малювання свічкою називається «Сліпим малюванням».

Ø МОНОТОПІЯ

Відбитки листя різного розміру, форми. Назбирати листочків, нанести на них фарбу від середини до країв листочка. Покласти на білий аркуш паперу і добре притиснути.

Ø МАЛЮВАННЯ ЗУБНОЮ ЩІТКОЮ

Для малювання зубною щіткою потрібна густа, напівсуха гуаш фарба. Зубну щітку потрібно вмочити у фарбу. Доторкнутися до аркуша паперу потрібно всім ворсом, щоб від кожної ворсинки залишився слід.

Ø МАЛЮВАННЯ ПОРОЛОНОМ

Вмочаємо шматочок поролону у фарбу й малюємо методом примакування. Дуже добре малювати пухнастих звірів, сніг, сніговита, а можна легко зафарбувати тон.

Ø МАЛЮВАННЯ МАНКОЮ

Для того, щоб здійснити це малювання необхідно нанести контури малюнка, після чого покрити його клеєм ПВА і посипати манкою.

Нетрадиційні техніки малювання дають дитині можливість дивуватися і радіти навколишньому світу.

Нетрадиційні техніки ліплення

РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТЕХНІК

Як і інші види образотворчої діяльності, ліплення сприяє формуванню естетичного смаку, розвиває почуття прекрасного, сприяє розвитку зорового сприйняття, пам’яті, образного мислення, умінь та навичок, які необхідні для успішного навчання в школі.

«…В образотворчому мистецтві ліплення відіграє таку ж роль, як і арифметика в математичних науках, - наголошував скульптор І.Я. Гінзбург, - вона дає уявлення про предмет як такий.

Малюючи,ми зображуємо предмет дещо відносно. Часто його сутність і головний сенс губляться. Правильне співвідношення частин, відмінність головного від другорядного – усе це чітко виражається при ліпленні предмета».

Створення дитиною навіть найпростіших скульптур – творчий процес.

Специфіка ліплення визначається матеріалами.

Викликаючи інтерес до ліплення, вихователь, крім традиційних матеріалів для ліплення, повинен використовувати нетрадиційні. Це сприяє не лише підвищенню зацікавленості, а й розвиває та пробуджує творчий потенціал дитини. У ліпленні дитина може виразити власне ставлення до побаченого та внести певний настрій у свою роботу.

Ø ТІСТО

Фігурки та прикраси з тіста захопливі й прості в виконанні. Тісто можна виготовити за різними рецептами.

Муле – патат

Муле патат – це еластична, приємна на дотик речовина, з якої полюбляють ліпити як малюки, так і дорослі.

Солоне тісто

Хлібне тісто

Тісто з кави та кукурудзяної крупи

Тісто, яке не треба випікати

Оцтове тісто

Їстівні види тіста

Тісто для кексів та домашнього печива

Тісто для глазурі

Тісто з арахісового масла й меду

Пряне тісто

Ø ТИРСА

Для ліплення з тирси необхідно взяти таке: 1 чашка клею для шпалер, 2 чашки тирси, 0,5 чашки води.

Просіюють тирсу, щоб не було гілочок, сміття, кори. Змішують компоненти, додають води стільки, щоб суміш можна було замісити і надати її форму, засипати декілька жмень тирси і все перемішати.

Ø ПІСОК

Клей для шпалер змішують із водою. Додають пісок, аби суміш була схожою на глину. Що дрібніший пісок, то кращою буде поверхня виробу. Сохнуть такі роботи 2 – 3 дні. Потім можна розфарбувати гуашшю та вкрити лаком.

Ø МАШЕ

Маше виготовляється із найрізноманітніших матеріалів. Його можна використовувати для виготовлення скульптурних фігурок, біжутерії, різних іграшкових плошок, дисків тощо. Для деяких виробів із маше потрібна форма (її обклеюють), інші можна виліпити руками, працюючи з маше, як із глиною.

Маше з ватних кульок

Маше з мила

Ø ПАП’Є – МАШЕ

Звичайне пап’є – маше

Будь – яке пап’є – маше складається з двох компонентів: паперу та клейстеру.

Пап’є – маше з крепового паперу

Для роботи потрібні 1 чашка борошна, 0,5 чашки солі, 3,5 чашки змоченого у воді крепового паперу, декілька крапель ванілінової есенції.

Пап’є – маше з папіросного паперу

Для роботи слід взяти паперові серветки, білий клей ПВА, рідкий крохмаль.

Як бачите, навколо нас є багато нетрадиційних матеріалів для ліплення, використання яких розширить кругозір дитини про навколишнє та залишить інтерес до ліплення надовго.

Отже, робочим матеріалом для ліплення може бути як глина та пластилін, так і будь – які інші матеріали.

Нетрадиційні паперові техніки

РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПАПЕРОВИХ ТЕХНІК

Творча активність, яку проявляють діти, працюючи з папером, їхня зацікавленість цим процесом та успішність допомагають їм виразити своє ставлення до навколишнього світу.

Займаючись паперовою пластикою, діти поглиблюють свої знання з різних технік конструювання з паперу, у них розвивається технічне мислення, творча ініціатива та конструкторські здібності; вони вчаться отримувати та розвивати початкові технічні уміння та навички. Розвиток дитини як творчої особистості визначає актуальність вивчення паперових технік.

Діти за своєю природою – винахідники й творці. Завдяки заняттям паперовою пластикою вони отримують можливість вибору. Вони можуть разом із вихователем виконати роботу відповідно до рекомендацій або ж проявити винахідливість та уяву і комбінувати деталі паперу зовсім іншим, незвичайним способом.

Заняття паперовою пластикою потрібно для психічного і фізичного розвитку дитини, вони створюють умови для стимулювання дитячої активності. Заняття паперовою пластикою розвивають здібності дитини.

Перш за все відома техніка паперової пластики – це оригамі. Оригамі – це мистецтво складання моделей з паперу. Свою назву воно отримало від японських слів «ори»» - складати та «гамі» - папір.

Під час роботи з папером, разом із згортанням використовується й інша техніка паперової пластики – вирізування. Зроблені таким чином конструкції японською звучать як «кірігамі», тобто «розрізаний папір». Це ще одна незвичайна техніка паперової пластики. З цим мистецтвом знайома чи не кожна людина, адже всі вирізували в дитинстві сніжинки. Тож сутність кірігамі є вирізування та конструювання з паперу найрізноманітніших фігур. Окрім кірігамі та ори гамі, існує кірікомі ори гамі – тобто складання паперу з використанням надрізів.

Ще однією з технік паперової пластики, яка заслуговує на увагу є паперокручення. Англійською цей вид пластики називається квілінг, що в перекладі означає пташине гніздо. Квілінг – це ще мистецтво виготовлення квітів з паперових стрічок, що безумовно зацікавить дошкільників.

Нетрадиційна аплікація айріс – фолдінг (райдужна оболонка) – техніка складання смужок кольорового паперу у вигляді закрученої спіралі. Ця техніка прийшла до нас з Голландії. Заняття з айріс – фолдінг, окрім творчого розвитку, сприяють формуванню математичних уявлень. Діти ознайомлюються з назвами та ознаками найпростіших геометричних форм, отриму.ть уявлення про просторове розміщення предметів та їх частин (ліворуч, праворуч, у кутку, в центрі тощо і величин). У процесі занять розвиваються почуття кольору, ритму, симетрії і на цій основі формується художній смак.